Проект на катедра „Психология“ при Югозападния университет спечели конкурса за финансиране на фундаментални научни изследвания.
Проектът е на тема „Психологични, правни и здравни аспекти на работата в пенитенциарни заведения. Модел за подобряване на психичното благополучие“, а ръководител на научния колектив е доц. д-р Наташа Ангелова.
Екипът е в състав: доц. д-р Наташа Ангелова (катeдра „Психология“), проф. д-р Борис Манов (катедра „Философски и политически науки“), доц. д-р Татяна Дзимбова (катедра „Анатомия и физиология“), доц. д-р Елена Каращранова (катедра „Информатика“), гл.ас. д-р Емелина Заимова-Цанева (кататедра „Психология“), гл.ас. д-р Гергана Андонова (катедра „Публичноправни науки“), ас. д-р Ива Димитрова (катедра „Психология“), ас. д-р Даниела Атанасова (катедра „Публичноправни науки“), докторант Кирил Велков (катедра „Психология“), докторант Даниел Генков (катедра „Психология“), докторант Светослав Петков (катедра „Информатика“), докторант Яна Филева (катедра „Социология“).
Проектът е мултидисциплинарен и е насочен към изграждането на модел за подобряване на психичното благополучие на служителите в пенитенциарните заведения, базиран на психологичните, правните и здравните аспекти на тяхната работа. Съгласно основните цели на проекта, моделът ще се съобрази с изискванията на правните документи в национален и международен план, ще проучи добрите практики в други държави в тази област, както и европейските стандарти за спазване на хуманни принципи за ефективно прилагане на професионалните умения от служителите в затворите, затворническите общежития, поправителни домове, пробационни служби, арести.
Персоналът на пенитенциарните заведения често се сблъсква със стрес свързан с работата, поради естеството на трудовата дейност, нормативно-регламентирания и в голяма степен рестриктивен характер на средата, поради тревожност, безпокойство за собствената сигурност, както и поради фактори от здравно естество, влияещи на удовлетвореността от труда и цялостното психо-физиологично благополучие на служителите. Последните, от своя страна, влияят върху качеството на осъществяваната професионална дейност. В този контекст водещите цели на проекта са:
- Проучване на нуждите на служителите в пенитенциарни заведения по отношение на тяхното обезпечаване с психологическа, правна и здравна информация, съдействаща за изграждане на по-висока стресоустойчивост и повишаваща личните компетенции за справяне в рискови и високо стресови условия на труд.
- Разработване и прилагане на психологически, правни и свързани със здравето стратегии за подобряване на цялостното благополучие (удовлетвореност от работата и удовлетвореност от живота) на персонала от пенитенциарните заведения, като по този начин се насърчава по-здравословна работна среда.
- Интегриране на гледните точки на затворническия персонал за справяне с проблемите на психичното здраве в затворите, в съответствие с работещи подходи за благоприятно влияние. Проучване на добри практики за намаляване на свързания с работата стрес, подобряване на условията на труд на затворническия персонал и качеството на живота им.
- Проучване на информираността и познанията на работещите в пенитенциарните заведения служители относно нормативните изисквания, касаещи техните компетенции, разграничаването на права и задължения при изпълнението на служебните им задължения в контекста на нормативните актове, които уреждат дейността им.
- Изследване на проблемните въпроси, свързани с предложения за оптимизиране и подобряване на работната среда и нуждата от допълнителни обучения, семинари в затворите, арестите и др. заведения от пенитенциарен тип, с цел повишаване квалификацията за служителите.
- Анализиране на нормативната уредба и извеждане но проблемите свързани с приложението й. Формулиране на предложения за изменението й, с оглед на резултатите от проведените психологични и здравни изследвания.
На база резултатите от проекта (проучените психологични, правни и здравни нужди на пенитенциарния персонал) се цели изготвяне на учебни програми и тренинги, касаещи управление на стреса и тревожността, страха и безпокойството, подобряване уменията за комуникация и прилагане на политики, които насърчават благополучието и психичното здраве, както и такива, които са фокусирани върху техните законови права и отговорности. Информацията, систематизирана от проекта ще бъде отпечатана като методическо ръководство, което ще бъде предоставено за свободно ползване на пенитенциарните служби.